Nowe perspektywy – podsumowanie jubileuszu PSWNA

Published: śr., 10/16/2024 - 14:42

Uroczysta konferencja z okazji 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych zgromadziła licznych uczestników, którzy brali udział w inspirujących dyskusjach i panelach dostarczających cennych spostrzeżeń i nowych perspektyw dla naszej branży. 

Spotkanie otworzyła Prezes Zarządu PSWNA Ewelina Karp-Kręglicka, witając na jubileuszu licznie zgromadzonych gości i prelegentów. Na scenie towarzyszył jej moderator spotkania – Rzecznik Prasowy Grupy Budimex Michał Wrzosek, który odczytał list od Dariusza Słotwińskiego, pierwszego Prezesa PSWNA. 

Moduł inwestycyjny

Merytoryczna część konferencji rozpoczęła się od zarysowania perspektywy inwestycyjnej w Polsce przez Szymona Jungiewicza z PMR Market Experts, wiodącej firmy badawczej w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił on bardzo ważne dane i podkreślił, jak ważne dla rozwoju drogownictwa są planowane inwestycje infrastrukturalne. 

Następnie odbyła się dyskusja na temat planów rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce i programów inwestycyjnych, które mają bezpośredni wpływ na skalę zamówień, a co za tym idzie – kondycję całej branży budownictwa infrastrukturalnego. W panelu udział wzięli: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Paweł Woźniak, Dyrektor ZDW Katowice Zbigniew Tabor, Prezes Zarządu Grupy Budimex Artur Popko, Członek Zarządu PORR Krzysztof Laskowski oraz Członek Zarządu STRABAG Wojciech Trojanowski

Zdjęcie

Dyskusja, moderowana przez Prezesa Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jana Stylińskiego, skupiła się na tematach finansowania, harmonogramów przetargowych, spadku liczby podpisywanych kontraktów w 2024 r. oraz potrzebie komunikacji – w szczególności pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a wykonawcami. Poruszono również obszary największych zagrożeń, o których wskazanie poproszono audytorium w trakcie trwania panelu. Przeprowadzenie ankiety było możliwe dzięki specjalnej aplikacji dostępnej online. Wśród największych zagrożeń i wyzwań na nadchodzące lata publiczność wskazała niską podaż pracy oraz działania w obszarach ESG. 

Kolejnym punktem programu była rozmowa na temat budownictwa infrastrukturalnego w kontekście energochłonności i gospodarki o obiegu zamkniętym. Członek Zarządu Budimex Cezary Łysenko oraz Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Barbara Dzieciuchowicz omówili znaczenie zrównoważonego rozwoju i efektywnego wykorzystania zasobów, podkreślając konieczność adaptacji branży do nowych wymagań środowiskowych. Istotnym wątkiem była także kwestia nowelizacji ustawy o odpadach i postulowane przez branżę wykluczenie z tego zbioru destruktu asfaltowego. Zwrócono także uwagę na postulat ograniczenia procedur administracyjnych i czasochłonny proces uzyskiwania pozwoleń na wykorzystanie destruktu asfaltowego. Moderator, Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Damian Kaźmierczak, omówił również ogólnopolską sytuację makroekonomiczną i jej wpływ na sektor budownictwa.

Zdjęcie

W dyskusji na temat planów, potencjału i popytu w branży asfaltowej głos zabrali Prezes Zarządu Unimot Bitumen Marcin Opaliński oraz Prezes Zarządu Masfalt Grzegorz Lato. W rozmowie poruszone zostały kwestie takie jak: dostęp do odpowiedniej jakości i ilości surowców (w tym kruszyw), zbilansowanie wielkości eksportu i importu, które pozwoli zabezpieczyć zapotrzebowanie na mieszanki mineralno-asfaltowe w Polsce, zaplecze logistyczne, a także model szybkich dostaw komponentów o ustandaryzowanej jakości. 

Zdjęcie

Pierwszą część spotkania zakończył Członek Zarządu Spółki Polskie Porty Lotnicze Marcin Danił, który przedstawił program inwestycyjny PPL oraz omówił zasadność wykorzystania na lotniskach zarówno nawierzchni betonowych, jak i asfaltowych.

Moduł technologiczny

Moduł technologiczny z elementami ESG, który nastąpił po sesji inwestycyjnej, był kolejnym istotnym elementem jubileuszowej konferencji PSWNA. Rozpoczął go prof. dr hab. inż. Jan Król z Politechniki Warszawskiej, który omówił kierunki rozwoju technologii drogowych w kontekście rosnących wymagań środowiskowych. Wskazał, że zmiana świadomości na temat ochrony ekosystemów oraz nowe regulacje zmuszają branżę do wdrażania innowacyjnych rozwiązań ograniczających negatywny wpływ na środowisko. Podkreślił także znaczenie inwestowania w edukację kolejnych pokoleń, które będą rozwijały infrastrukturę drogową w Polsce.

Kolejny prelegent, prof. dr hab. inż. Piotr Jaskuła z Politechniki Gdańskiej, zaprezentował założenia programu badawczego RID II, dotyczącego zagospodarowania destruktu asfaltowego z warstwy ścieralnej do nowej warstwy ścieralnej SMA. Wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie uczestników konferencji, gdyż ponowne wykorzystanie destruktu asfaltowego to bardzo efektywne rozwiązanie recyklingowe.

Zdjęcie

W kolejnej części modułu technologicznego Jacek Boratyński, specjalista ds. Badań i Rozwoju w TPA sp. z o.o., oraz Maciej Lewicki, radca prawny w Budimex, rozwinęli temat zagospodarowania destruktu smołowego, podkreślając nowe możliwości w zakresie ponownego wykorzystania tego materiału, co ma istotne znaczenie dla ograniczania odpadów w drogownictwie. Maciej Lewicki przedstawił ponadto uwarunkowania prawne, które wiążą się z tym zagadnieniem.

Zwieńczeniem modułu technologicznego były wystąpienia przedstawicieli firm dostarczających branży asfaltowej sprawdzone produkty i innowacyjne technologie. Prezes Zarządu Patch Polska Magdalena Hurnik skupiła się na szerokiej gamie certyfikowanego asortymentu, który wspiera zrównoważony rozwój w drogownictwie, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska. Z kolei Sales Manager Dynapac Piotr Pękała omówił technologię PROTAC. Przedstawiony przez niego innowacyjny proces skrapiania międzywarstwowego, który zmniejsza emisję CO2 przy budowaniu warstw ścieralnych asfaltu, jest przykładem tego, jak nowe technologie mogą wspierać cele ESG w drogownictwie.

Uroczysta kolacja i wyróżnienia branżowe

Obchody jubileuszu zamknęła uroczysta kolacja połączona z licytacją pracy wybitnego polskiego rysownika Andrzeja Mleczki. Przedmiot licytacji trafił do p. Bogny Gwoździńskiej z firmy Drogopol. Warto podkreślić, że połowa uzyskanej kwoty zostanie przeznaczona na cele charytatywne.

Zdjęcie

W tej części konferencji wyróżniono także Andrzeja Wyszyńskiego, Prezesa Zarządu PSWNA trzech poprzednich kadencji, nadając mu tytuł Honorowego Prezesa PSWNA. Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody 25-lecia PSWNA dla instytucji oraz ośrodków akademickich współpracujących ze Stowarzyszeniem od wielu lat. To wyjątkowe wyróżnienie trafiło do: Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Warszawskiej.

Gwiazdą wieczoru była Kasia Moś, piosenkarka i kompozytorka, znana z tworzenia niesamowitego nastroju i przenoszenia głosem w niezwykłe liryczne muzyczne zakątki.

Seminarium z okazji 25-lecia PSWNA było wyjątkową okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami branży oraz dyskusji na temat przyszłości sektora drogowego. W trakcie konferencji poruszono zarówno kwestie inwestycyjne, jak i technologiczne, z naciskiem na zrównoważony rozwój oraz innowacje. Spotkanie było także okazją do wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami inwestorów i wykonawców oraz środowiska akademickiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i partnerom za wspólne świętowanie tej ważnej rocznicy oraz za wkład w rozwój branży. 

Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.‎

Sponsorami wydarzenia byli:

  • Sponsor platynowy: Patch Polska, PORR, Budimex, Eurovia, TPA
  • Sponsor złoty: Unimot Bitumen, Dynapac, Masfalt, Orlen Asfalt
  • Sponsor srebrny: Rettenmaier
Print Friendly and PDF
Email
Scroll to top